Gazeta Edukacyjna dla refleksyjnych pedagogów

Niedziela, 25 września 2016 r. 269 dzień roku

                                                                                                                                                Forum | Czat | Kontakt | Partnerzy | Mapa Strony
 
Strona Główna | Bibliografie | Konferencje | Recenzje | O Gazecie Edukacyjnej 
 
centrum konferencyjno widowiskowe Lutnia
 Badania i raporty
 Blogosfera
 Felieton
 Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne proponuje
 Gorący temat
 Polecamy
 Polemiki
 Publikacje
 Szkoła z pomysłem
 Wydarzenia
 Wywiady
 Bibliografie
 Konferencje
 Recenzje
 O Gazecie Edukacyjnej
 Partnerzy
 Inspirujące
Strona Główna > Gorący temat > Ubóstwo i wykluczenie społeczne w Polsce - raport


„Głos Nauczycielski"  w artykule Jak się wyrwać z "kieszeni biedy"  informuje o ogłoszonym przed dwoma tygodniami (21.02.2011r.), nomen omen, w warszawskim Centrum Kultury „Nowy Wspaniały Świat" raporcie „Ubóstwo i wykluczenie społeczne w Polsce", przygotowanym przez Polską Koalicję Social Watch i Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN PL).

 

Ten ponad 200-ustronicowy dokument składa się z kilkudziesięciu artykułów przygotowanych przez środowisko akademickie i organizacje pozarządowe, w których znalazły się głosy ubogich i wykluczonych, raporty z badań, ekspertyzy i komentarze organizacji socjalnych i antydyskryminacyjnych.  

 

„- Problemy związane z dyskryminacją, ubóstwem i wykluczeniem są wciąż obecne w naszym kraju - zauważa dr hab. Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej. - Nie należy ich pomijać czy lekceważyć, bo o jakości społeczeństwa decyduje nie przeciętne bogactwo materialne, ale jakość życia tych, którzy są najbardziej podatni na krzywdę. Kogo ten problem najbardziej dotyczy? Osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci. Natomiast w przypadku wykluczenia mówimy o wykluczeniu edukacyjnym, cyfrowym, mieszkaniowy i prawnym.

 

Bieda zastyga

 

Tak twierdzi prof. Wielisława Warzywoda-Kruszyńska, dyrektorka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Chodzi oczywiście o utrwalanie biedy w pewnych gminach, dzielnicach, co prowadzi do jej dziedziczenia i wykluczenia społecznego. Prof. Warzywoda-Kruszyńska bada to zjawisko od 1993 r. na przykładzie Łodzi.

 

Łódź w zestawieniu miast powyżej 500 tys. mieszkańców wypada najgorzej. Najwięcej tu bezrobotnych, najmniejsze dochody na jednego mieszkańca, najniższe wydatki na oświatę, najmniej mieszkań oddanych do użytku. Ci najubożsi skupieni są w enklawach czy też „kieszeniach biedy", czyli kwartałach ulic, gdzie aż co trzecie dziecko (do 17 lat) żyje w rodzinie wspieranej przez pomoc społeczną."

 

 

Źródło: www.glos.pl

 

 

Zobacz tekst raportu „Ubóstwo i wykluczenie społeczne w Polsce"

 

 

Zobacz także: Raport UNICEF: wysoki poziom ubóstwa dzieci w Polsce.