Piątek, 24 października 2014 r. 297 dzień roku

Strona Główna > Wiadomości

Ile pieniędzy na szkoły, ile dla nauczycieli.
07/03/2011 20:39:23

Jak informuje serwis samorządowy < samorząd.pap.,pl >  od 1 września kwota bazowa dla nauczycieli zostanie zwiększona do 2618,10 zł. Konsekwencja tego będzie wzrost płac nauczycielskich. Średnie wynagrodzenie stażysty w 2011 roku ma wynieść 2504 zł, a nauczyciela dyplomowanego 4607 zł.

Łączna kwota subwencji oświatowej na rok 2011 określona została w wysokości 36,9 mld. Jak podaje MEN, uwzględniono w niej m.in. skutki przechodzące podwyżki wynagrodzeń nauczycieli z roku ubiegłego oraz skutki finansowe wynikające ze wzrostu kwoty bazowej dla nauczycieli o 7 proc.

W ustawie budżetowej na rok 2011 określone zostały dwie kwoty bazowe dla nauczycieli. Od 1 stycznia wynosi ona 2446,82 zł, a od 1 września zostanie zwiększona do 2618,10 zł.

Średnie wynagrodzenia nauczycieli w ujęciu średniorocznym (z uwzględnieniem zaplanowanego wzrostu kwoty bazowej dla nauczycieli od 1 września br.) kształtują się następująco:

- nauczyciel stażysta - 2504 zł

- nauczyciel kontraktowy - 2779 zł

- nauczyciel mianowany - 3605 zł

- nauczyciel dyplomowany - 4607 zł

Po odliczeniu ustawowej 0,6 proc. rezerwy subwencji oświatowej (w wysokości ponad 221,5 mln zł) do gmin trafi w tym roku łącznie 21,8 mld zł, do powiatów 14,1 mld zł a do samorządów województw 735,9 mln zł.

Ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej przypadająca w 2011 roku na jednego ucznia przeliczeniowego w skali ogólnokrajowej (tzw. finansowy standard A) wynosi 4717,01 zł w stosunku rocznym. Jest wyższa od zeszłorocznej o 8,1 proc.

Źródło: www.samorzad.pap.pl

[zobacz wszystkie ]