Wtorek, 02 września 2014 r. 245 dzień roku

Strona Główna > Wiadomości

Dyplomy, świadectwa i arkusze ocen po nowemu
05/04/2013 19:34:11

Portal  oswiata.abc.com  radośnie obwieszcza swym czytelnikom: „Arkusz ocen będzie można wypełnić komputerowo". W treści tak zatytułowanej publikacji znajduje się jednak o wiele więcej informacji, ważnych zwłaszcza dla osób zaangażowanych w procesy edukacji zawodowej. Oto obszerne jej fragmenty:

Weszło w życie rozporządzenie wprowadzające nowe wzory świadectw, dyplomów i druków szkolnych. Zostały dostosowane do nowej podstawy programowej i zmian, jakie wprowadzono w zakresie szkolnictwa zawodowego.

Konieczność modyfikacji świadectw jest konsekwencją zmian związanych z kolejnym etapem wdrażania podstawy programowej, z tego powodu MEN przygotowało nowe wzory świadectw szkolnych promocyjnych, świadectw ukończenia szkoły, a także nowe wzory arkuszy ocen ucznia liceum ogólnokształcącego, ucznia technikum oraz słuchacza szkoły dla dorosłych. Wprowadza je rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. poz. 384).

Reforma kształcenia zawodowego zmieniła charakter dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, obecnie jego wydanie nie jest już bezpośrednim następstwem zdania egzaminu zawodowego. Do rozporządzenia wprowadzony został przepis, zgodnie z którym dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe może otrzymać osoba, która posiada: poziom wykształcenia wymagany dla danego zawodu oraz świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w tym zawodzie, określone w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.[...]

Arkusze ocen, które wprowadza rozporządzenie, zostały dostosowane do wypełniania komputerowego. Od obecnych różnią się tym, że będą wypełniane jednostronnie (jedna strona jest przeznaczona na wpisanie wyników tylko jednej klasyfikacji rocznej). Ma to ułatwić pracę nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy od dawna postulowali wprowadzenie takich zmian. Rozporządzenie zawiera także przepis przejściowy, zgodnie z którym szkoły będą mogły wykorzystywać stare arkusze do końca roku szkolnego 2013/2014.

Cała informacja TUTAJ

Źródło: www.oswiata.abc.com.pl